sobota, 19 czerwca 2010

Środki stylistyczne w wierszu i związek frazeologiczny

Środki stylistyczne w wierszu to: porównanie, przenośnia, epitet, personifikacja i onomatopeja. Podam do każdego z nich krótką definicję.

1. Porównanie - polega na skojarzeniu i połączeniu ze sobą (za pomocą słów: jak, jakby, niby, na kształt) podobnych lub wspólnych cech: przedmiotów zjawisk, osób, np. dumny jak paw, piękna jak kwiat.

2. Przenośnia - jest to zaskakujące połączenie wyrazów, które nie występuje w rzeczywistości, np. morze kwiatów, las rąk. Znaczenie wyrazów przenosi się na inne wyrazy.

3. Epitet - jest to określenie rzeczownika przez przymiotnik, np. waniliowy krem.

4. Personifikacja - jest to nadanie cech ludzkich zwierzętom, roślinom oraz innym przedmiotom martwym, np mówiące zwierzęta.

5. Onomatopeja - jest to wyraz dźwiękonaśladowczy, bo naśladuje dźwięki, np. chlup, trututu

Związek frazeologiczny to stałe połączenie wyrazów, którego nie tłumaczymy dosłownie na języki obce, tak zwane przysłowie, np. być panem w swoim domu, być gościem w swoim domu.

3 komentarze:

  1. PODAJCIE JAKIŚ TEKST DO TEGO, BO JUTRO MAM PRACĘ KLASOWĄ. PROSZĘ!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bywa tak, że dla nas dla Polaków język polski jest utrapieniem. Jednak co mają powiedzieć cudzoziemcy. Wiem, ze dla obcokrajowców są fajne podręczniki do nauki języka polskiego https://www.jezykiobce.pl/s/145/podrecznik-polski-dla-obcokrajowcow i podobno wielu z tych ludzi z tego korzysta.

    OdpowiedzUsuń